HomeADV Life Style

Biwak, nieodzowny element jazdy motocyklami ADV

Biwak, nieodzowny element jazdy motocyklami ADV

Spanie na dziko podczas wypraw motocyklowych.

Niestety spanie na dziko, pod namiotem i ogólnie pojęty biwak, wśród dużej części użytkowników motocykli adventure, jest niedocenionym uzupełnieniem wypraw motocyklowych. Biwakowanie poza tradycyjnymi miejscami noclegowymi, takimi jak hotele czy motele, zapewnia nam możliwość przeżycia autentycznych przygód. Dołączenie elementów biwakowych do waszych wypraw, pozwali wam przekroczyć kolejne granice świata ADV i większą eksplorację dzikich terenów.

Na co zwrócić uwagę i jak znaleźć idealne miejsca na nocleg podczas wyprawy motocyklowej?

Wyznaczanie tras i miejsc pod biwak. Zanim wyruszysz w podróż, warto dokładnie przeanalizować trasę i poszukać odpowiednich miejsc na biwakowanie. Tutaj z pomocą mogą nam przyjść aplikacje na smartfona OsmAnd oraz iOverlander.
OsmAnd to potężne narzędzie nawigacyjne idealnie sprawdzające się w warunkach terenowych. Natomiast iOverlander to aplikacja do znajdowania miejsc biwakowych, przetestowanych i oznaczonych przez innych użytkowników aplikacji. Korzystanie z tych narzędzi pozwoli nam na odnalezienie ciekawych i nietuzinkowych miejscówek.

Legalność biwakowania. Warto dowiedzieć się o przepisach dotyczących biwakowania na dziko w danym regionie. W niektórych krajach europejskich biwakowanie na dziko jest zabronione lub ograniczone. Lepiej więc upewnić się, że wybrane miejsce jest legalne i bezpieczne do spania.

Bezpieczeństwo. Przy wyborze miejsca na biwak należy również zwrócić uwagę na bezpieczeństwo. Unikaj nocowania w miejscach, które mogą być potencjalnie niebezpieczne, szczególnie w regionach, które uważane są za mało stabilne. W takich miejscach warto czasem dopytać np. napotkany patrol policji, czy nocowanie w zaplanowanym rejonie jest rozsądnym pomysłem.

Dbanie o przyrodę. Podczas biwakowania na dziko, ważne jest, aby pozostawić jak najmniejszy ślady po sobie. Nie zostawiaj śmieci, zanieczyszczeń ani ognisk bez kontroli, o ile są one w danym miejscu dozwolone.

Sprzęt i wyposażenie. Upewnij się, że masz odpowiedni sprzęt i wyposażenie do biwakowania na dziko. Weź pod uwagę warunki atmosferyczne, jakie panują w rejonie, do którego się wybierasz. Znajdź lekki, ale wytrzymały ekwipunek do spania, namiot, śpiwór i mata. Przygotuj także kuchenkę turystyczną, zapas jedzenia i wody, oraz niezbędne narzędzia i akcesoria do ochrony przed owadami.

Dlaczego warto biwakować podczas podróżowania motocyklem?

Pokonywanie własnych ograniczeń. Biwakowanie to doskonałe wyzwanie dla umiejętności survivalowych. Motocykliści muszą zdobyć umiejętności rozpalania ogniska, przygotowywania posiłków na wolnym ogniu, czy znalezienia odpowiednich miejsc na nocleg w dzikiej przyrodzie. Taka aktywność pozwala na rozwijanie pewności siebie i pokonywanie własnych ograniczeń.

Odkrywanie nowych miejsc. Wyjście poza strefę komfortu pozwala motocyklistom odkrywać nowe, nieznane dotąd miejsca. Wybierając dzikie tereny na biwak, można eksplorować malownicze krajobrazy, ukryte szlaki i niedostępne dla innych regiony, co wzbogaca doświadczenia podróży.

Wspólne doświadczenia. Biwakowanie to także doskonała okazja do budowania więzi z towarzyszami podróży. Tworzenie ogniska, gotowanie, czy wspólne obserwacje nocnego nieba to momenty, które pozostają na długo w pamięci i umacniają relacje między uczestnikami wyprawy.

Zrozumienie prostoty i minimalistycznego stylu życia. Biwakowanie wymaga od nas ograniczenia ilości rzeczy do niezbędnego minimum. Taki minimalistyczny styl życia w dobie ciągłej pogoni za lepszym życiem, pozwala docenić prostotę i pokazać, że do szczęścia i zadowolenia wystarczy bardzo niewiele.

Podsumowując biwakowanie powinno być nieodłącznym elementem jazdy ADV, ponieważ pozwala motocyklistom na pełniejsze doświadczenie i odkrywanie pięknych mało dostępnych miejsc, bez turystycznych tłumów.
Warto wyjść ze swojej strefy komfortu i spróbować biwaku. Ten rodzaj aktywności idealnie wpisuje się w ramy ADV, a taka przygoda może przynieść wiele korzyści zarówno dla ciała, jak i umysłu. To nie tylko możliwość bliższego kontaktu z naturą, ale także sposób na rozwijanie umiejętności, zwiększenie pewności siebie i czerpanie radości z prostych rzeczy.

Sporo już pisaliśmy na łamach ADVPortal o wyposażeniu biwakowym, dlatego polecam poniższe artykuły jako uzupełnienie powyższego tematu:
Namiot na motocykl do 2 kg w rozsądnej cenie?
Jaka kuchenka turystyczna na wyprawę motocyklową.
Kempingowe wyposażenie na motocykl.

Jeżeli podoba ci się to co robimy, postaw nam kawę

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

WORDPRESS: 2
  • comment-avatar
    rowerzysta 10 miesięcy ago

    Robicie dobrą robotę. Chętnie was czytam. Przydałoby się wrzucić np kalendarz imprez motocyklowych, może algorytm wyszukiwarki częściej by kierował do waszej stronki.

    • comment-avatar

      Hej, dzięki za te słowa. To dużo dla nas znaczy. Staramy się dostarczać Wam treści, które są ciekawe. Co do kalendarza — od jakiegoś czasu myślimy o tym, jednak nie wiemy, czy jest sens robić to w środku sezonu.