HomePorady

Jak dokumentować swoje wyprawy motocyklowe?

Jak dokumentować swoje wyprawy motocyklowe?

Od kiedy nasze telefony stały się smart, nagrywamy terabajty filmów z wakacji, z wypraw, chwile dnia codziennego. Wraz z rozwojem technologii nasze telefony komórkowe stały się maszynami do filmowania, a sztuczna inteligencja coraz  lepiej pozwala uzyskać efekty filmowe zarezerwowane dla dużych aparatów bezlusterkowych z różnego rodzaju obiektywami. 

Nowsze telefony także zaczęto wyposażać w różnego typu obiektywy, dzięki czemu — z odrobiną wiedzy — możemy za pomocą tych urządzeń uwiecznić naszą wyprawę z bardzo dobrym rezultatem audiowizualnym.

Czym można nagrywać?

Jak nagrywam.

Z mojego doświadczenia wynika, że, mając kamerę sportową z dość dobrą stabilizacją i telefon, jesteśmy w stanie uwiecznić nasze wspomnienia w bardzo dobrej jakości. Na rynku jest mnóstwo urządzeń dostępnych rejestrujących obraz i dźwięk. Ciekawą opcją są małe kamery sportowe oraz kamery 360, o których pisałem w jednym z poprzednich artykułów. W przypadku dźwięku możliwe jest dokupienie zewnętrznego mikrofonu, który pomoże dopełnić twoją produkcję (dźwięk jest jednym z ważniejszych elementów filmowania).

Jak już wcześniej wspomniałem, kamera sportowa plus telefon pomoże Ci uwiecznić swoje wspomnienia. Ewentualne dodatkowe ujęcia z drona pozwolą wynieść twoje filmy na wyższy level.

Nie nagrywaj wszystkiego.

Najważniejsze na wyprawie jest to, by nie nagrywać wszystkiego, jak leci. Włączyć przycisk „Record” i zapomnieć o kamerze to zły pomysł. Wiem, że jadąc w ciekawe miejsca, chciałoby się nagrać wszystko i na początku wyjazdu nagrywamy niemal non stop. Z biegiem czasu zauważysz, że zaczynasz oglądać zwierzęta, góry czy wodospad na ekranie smartfona, a twój wyjazd nie jest „twoim wyjazdem”. Dlatego złoty środek ważny jest też i w tym przypadku. To znaczy, że powinieneś znaleźć chwilę na chill bez nagrywania, nawet kiedy wydaje Ci się, że możesz przegapić coś ciekawego. Pamiętaj, że nigdy nie da się nagrać wszystkiego, a nawet będzie wydawać Ci się, że najciekawszych zdarzeń nie udało się zarejestrować kamerą.

Jak urozmaicić ujęcia?

Dużą pomocą może okazać się Twój partner podróży, który przytrzyma kamerę albo nagra Twój przejazd (np. przez bród) z kamery na jego kasku czy motocyklu. Podczas długiej podróży można poświęcić parę minut na ustawienie kamery lub telefonu na poboczu tak, by nagrać przejazd z pięknym widokiem w tle.

Jak trzymać aparat, kamerę?

Jak jesteśmy już przy ustawieniu, należy pamiętać, by materiał nagrywać w poziomie w jak najlepszej rozdzielczości. Jeżeli materiał ma być nagrywany na FB czy inne media społecznościowe, w takim przypadku najlepiej nagrywać ujęcia wertykalnie (tzn. w pionie).

Mój sprzęt do filmowania

Gdzie zamontować kamerę?

Jeżeli chodzi o montaż kamery, to najlepszym sposobem jest zamontowanie jej na żuchwie (szczęce kasku). Otrzymuje się wtedy najbardziej zbliżoną wysokość widzenia kierującego. Przy tym zabiegu jesteśmy w stanie pokazać, co widzieliśmy podczas jazdy zza kierownicy motocykla.

W celu urozmaicenia naszego filmu kamerę możemy zamontować na gmolach lub innych wystających częściach motocykla.

Jak długo nagrywać?

Jeżeli chcesz nagrać film, który ostatecznie będzie trwał 5-10 minut, to Twoje nagrywanie może ograniczyć się to kilkudziesięciu sekundowych sekwencji filmowych z jazdy. Nagranie ciekawych miejsc telefonem z ręki powinno dopełnić twoją produkcję. 

Jeżeli zaś myślisz o tym, by film oglądało się dużo ciekawiej, to wskazane jest, byś coś poopowiadał o miejscach, które widzisz.

W przerwach od jazdy dobrze jest nagrać telefonem kilka ujęć z miejsca, w którym przebywasz, by później móc przeplatać ujęcia. Same filmy z jazdy mogą być dość monotonne. 

Pamiętaj także o ustawieniach swoich „video rejestratorów”, ale ten temat zostawmy na inny artykuł. 

Jak montować swoje produkcje?

Po zarejestrowaniu swojej wyprawy, jeżeli masz czas i zacięcie do nauki obsługi nowych programów, możesz zamienić swoje ujęcia w ciekawy film z wyjazdu. Jest wiele dostępnych programów montażowych na PC czy telefon, które pomogą Ci w edycji. Dodając do tego ciekawą muzykę, możesz uzyskać pamiątkę, dzięki której jeszcze raz będziesz mógł przypomnieć sobie swój wyjazd.

Uwaga!

Pamiętaj, by korzystać z legalnej muzyki. W przypadku braku licencji lub wykorzystaniu muzyki znanego twórcy bez jego zgody możesz narazić się na duże koszty.

Dlatego, jeżeli nie interesuje cię „układanie” klipów, możesz zlecić montaż swoich wspomnień firmie profesjonalnie zajmującej się produkcją filmów przygodowych (np. 8mm.studio). 

Nagrywaj swoje wspomnienia i nadaj im drugie życie, montując przemyślany film z ujęć, które świadomie wybrałeś. 

Jeżeli doceniasz to, co robimy, to:

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

WORDPRESS: 1
  • comment-avatar

    Kamery sportowe są całkiem wygodne bo małe. Jeszcze jak sama w sobie jest wodoodporna to tym bardziej. Te lepsze modele tak mają wszystkie z tego co wiem. Ja mam niższy Lamax W7.1 ale ona też taka jest, wiec na kasku nie trzeba mieć dodatkowej obudowy. A to woda jest przecież najgorsza