HomePorady

Jak się spakować na wyprawę motocyklową

Jak się spakować na wyprawę motocyklową

Co zabrać i jak się spakować na wyprawę motocyklową w stylu ADV?

Mam duże pojemne aluminiowe kufry, więc mogę zabrać praktycznie wszystko. Powiedzą niektórzy.

Jak mawia klasyk, być może takie podejście, ma tam jakieś plusy, ważne, żeby plusy nie przesłoniły wam minusów. Na początku trzeba się zastanowić, w co będziemy się pakować. Jedno jest pewne, nie będą to kufry aluminiowe. Dlaczego? Bo są ciężkie i mało elastyczne, podczas upadku w terenie pojawi się na nich masa wgnieceń.

Musimy pamiętać, że większość wypraw typu Adventure, będzie się odbywać w trybie mieszanym, asfaltowe doloty i dużo tras poza asfaltem. Bardzo ważne jest, aby wszystko, co ze sobą mamy było lekkie i ta lekkość to właśnie będzie słowo klucz tego artykułu.

Najlepszym rozwiązaniem na tego typu wyjazdy to różnego rodzaju sakwy, rogale i inne roll bagi.

Moje kufry są zamykane. Powiedzą niektórzy.

To najczęstszy argument zwolenników kufrów. Pytanie, co takiego cennego bierzemy na wyprawę, że musi to być zamknięte w pancernej skrzyni? Moim zdaniem zapięty na motocyklu kufer może być większą zachętą dla złodzieja, niż brudna okurzona sakwa, bo skoro on jest taki pancerny lśniący i zamykany to przecież w środku musi być coś cennego.

Dlaczego materiałowe bagaże lepiej sprawdzą się na tego typu wyjazdach? Przede wszystkim lekkie i to jest ich największa zaleta. Większość z nas doskonale wie, że przeciążona maszyna w terenie to nic dobrego. Kolejną kwestią jest taka, że sakwy są elastyczne. Podczas jazdy terenowej, bardziej jesteśmy narażeni na upadki, a sakwy dzięki swej elastyczności, są wbrew pozorom trwalsze niż kufry.

Skoro ustaliliśmy już, w co się spakujemy, zastanówmy się jak się spakować na wyprawę motocyklową, czyli co ze sobą zabrać.

Bagaż motocyklowy zawsze dzielę na kategorię i według nich kompletuję ekwipunek.

  • dokumenty
  • ubrania motocyklowe
  • ubrania cywilne
  • apteczka
  • kosmetyki
  • narzędzia
  • biwak
  • gotowanie
  • inne

W tym artykule bardziej chcę wam pokazać, na co zwrócić uwagę przy kompletowaniu sprzętu. Nie będę się rozwodził nad tym, co dokładnie macie zabrać, bo to kwestia indywidualna.
Pod tym linkiem znajdziecie listę w Excelu, mojej listy wyjazdowej, można sobie ją łatwo przerobić pod siebie i pod swoje potrzeby. Lista Wyprawowa

Najważniejszą kwestią, na jaką trzeba zwrócić uwagę, przy kompletowaniu sprzętu wyprawowego jest jego waga i jakość a co za tym idzie trwałość. Dlaczego zwracać uwagę na wagę to już wiemy, ale o co chodzi z trwałością?

Wyprawy motocyklowe w szczególności te o charakterze off road’owym, są bardzo wymagające zarówno dla nas samych, jak i dla sprzętu którego używamy. Dlatego warto zaopatrzyć się w rzeczy, które jakościowo przewyższają przeciętność. Jest duża szansa, że tak dobrany ekwipunek nas nie zawiedzie i będziemy go mogli śmiało zabierać na kolejne wyjazd.

Z moich obserwacji wynika, że najbardziej narażonymi na zużycie elementami ekwipunku, są elementy biwakowe. Materace, maty, śpiwory, namioty oraz ubrania motocyklowe. Dlatego naprawdę warto w nie zainwestować. Głupio by było, gdyby po tygodniu wyprawy, przykładowo okazałoby się, że nasz materac się przetarł, a my mamy jeszcze przed sobą trzy tygodnie latania po krzakach, ale nie mamy na czym spać.

Dobierając pozostałe rzeczy, zawsze dwukrotnie przeanalizujmy, czy dana rzecz faktycznie jest potrzebna? Takie podejście wyeliminuje sporo niepotrzebnych rzeczy, które będą zalegać w bagażu, a szanse na ich użycie będzie minimalna.

Reasumując. Przygotowując się do wyprawy, miej zawsze z tyłu głowy wagę zarówno samego bagażu, jak i rzeczy, które chcesz zabrać. Pamiętaj, żeby nie zabierać zbędnych rzeczy typu „przyda się” to największy pożeracz twojego miejsca.

Więcej o tym, jak ja się pakuję, znajdziecie w filmie poniżej.

Zobacz też ciekawe miejsca w Serbii — Mokra Gora

Jeśli doceniasz to, co robimy to:

Postaw mi kawę na buycoffee.to