HomeAkcesoria

Jak wybrać kamerę sportową

Jak wybrać kamerę sportową

Kamery sportowe

Jeszcze niedawno marzeniem niemal każdego było nagranie video z jazdy na nartach, jazdy rowerem czy motocyklem. 

Co mamy dzisiaj?

Dzisiaj mamy kamery sportowe, które pozwalają nam uwiecznić nasze wycieczki, wyprawy, poczynania sportowe niemalże z każdej możliwej perspektywy oraz w jakości,  która często robi wrażenie. Dlaczego mówimy o kamerach sportowych na portalu motocyklowym?  A to dlatego, że kamery sportowe – tak jak motocykle – mogą być wykorzystywane w różny sposób i nie zawsze ta słynna go pro będzie tym jedynym wyborem. 

Co chciałem przez to powiedzieć? Właśnie to, że nie ma jednego motocykla i jednej kamery, która spełniłaby wszystkie nasze oczekiwania. Dlatego – jak przy wyborze motocykla, tak przy wyborze kamery – musimy często iść na kompromisy.

Producenci action camów prześcigają się w specyfikacjach, ale też coraz częściej zapominają, dlaczego powstały kamery sportowe i jakie cechy powinny mieć. 

Najważniejsze aspekty kamery.

Dzisiaj producenci patrzą na to, kto jest najczęstszym nabywcą tego typu sprzętu i dlatego zapominają o głównych założeniach kamer sportowych, ale też stale poprawiają specyfikacje oraz możliwości użytkowe. Jednak największy negatywny wpływ tych zmian zachodzi w wielkości i wadze nowych kamer. Dlatego nie zawsze najnowsza wersja będzie najlepszą opcją przy wyborze kamery, gdyż nowe kamery  oprócz tego, że są cięższe i większe, posiadają dodatkowe wyświetlacze które są zbędne przy nagrywaniu jazdy np. z kasku. 

Poniżej kilka najważniejszych cech kamery sportowej dla motocyklisty (pomocne przy zakupie). 

Nagrywanie w minimum 4K – i nie chodzi tutaj o chwyt marketingowy. Rozdzielczość 4K pozwala kadrować ujęcia w post produkcji i zachować jednocześnie dość dobrą jakość obrazu.

Stabilizacja – dobra stabilizacja obrazu. Po czym poznać, że stabilizacja jest zadowalająca? Kiedy oglądasz film, nie chce ci się wymiotować i nie bolą cię oczy. Zadowalającą stabilizację obrazu mają już kamery go pro hero 7 i wszystkie modele wzwyż, a także te DJI Action CAM.

Wielkość i waga urządzenia.

Kolejne modele kamer sportowych rosną wszerz  i wzdłuż. Chociaż większość nabywców kamer sportowych używa ich najczęściej do nagrywania filmów z wycieczek (przeważnie nie są to ekstremalne wypady), to dla nas – motocyklistów –  wielkość i waga urządzenia jest odczuwalna po montażu kamery na kasku. 

Kolejną ważną sprawą jest czas pracy na jednej baterii oraz dostępność zamienników, a także cena. 

Wymienna osłona obiektywu to bardzo ważne kryterium w przypadku ekstremalnego używania kamery. Swego czasu małe faux pas popełniło go pro wypuszczając serię hero 8, która posiadała zintegrowaną osłonę obiektywu. Po jej uszkodzeniu wymiana musiała być przeprowadzona przez serwis. 

Różni producenci w różny sposób podchodzą do nagrywania dźwięku z mikrofonu zewnętrznego. Możliwość podpięcia mikrofonu zewnętrznego jest niezbędna w przypadku nagrywania np. vlogów, ale też w przypadku chęci nagrania dobrego dźwięku motocykla podczas jazdy.  Do większości kamer sportowych niezbędne jest dokupienie adaptera i mikrofonu, co często może kosztować kilkaset złotych. Do pełni szczęścia należy doliczyć koszt zakupu mikrofonu. 

Wodoszczelność bez dodatkowych akcesoriów. Jest to ważny aspekt przy wyborze urządzenia gdyż nie ma potrzeby używania dodatkowych akcesoriów, a sama wielkość urządzenia pozostaje bez zmian. 

Czym jest kamera sportowa?

Podsumowując kamera to tylko narzędzie które obsługiwane przez świadomego użytkownika pozwoli uwiecznić mnóstwo pięknych niezapomnianych chwil. Dlatego ważnym jest by poznać możliwości kamery, zainteresować się (choćby podstawową) jej obsługą. W przypadku profesjonalnej post produkcji filmu można uzyskać bardzo ciekawe efekty bez potrzeby zmiany na kolejny model gdyż wiele nowości (o których mówi producent) to zmiana oprogramowania kamery. Praktycznie te same efekty można uzyskać przy dobrej postprodukcji. Zmiany w jakości nagrywania danego urządzenia zachodzą w przypadku zmiany hardwaru czyli zmian konstrukcyjnych (takich jak np. większa matryca, lub jaśniejszy obiektyw).

Jeżeli doceniasz to, co robimy, to:

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

WORDPRESS: 1
  • comment-avatar
    rowerzysta 8 miesięcy ago

    Siódemka od najbardziej znanego producenta sprawdza się świetnie na motocyklu. Nie potrzebuję lepszej na obecną chwilę.