HomePodróżeMiejsca

Mokra Gora i Szargańska Ósemka – Serbia

Mokra Gora i Szargańska Ósemka – Serbia

Mokra Gora

Miejscowość położona w zachodniej części Serbii na pograniczu Bośni i Hercegowiny. Nieważne którą drogę wybierzecie żeby dojechać do Mokrej Gory to widoki będą piękne, a i krętej drogi nie zabraknie. W miejscowości Mokra Gora, zaczyna swój bieg kolej wąskotorowa zwana Szargańską Ósemką. Wybudowana w 1921, przebijała się przez góry Tara, łącząc Belgrad z Sarajewem i z Dubrownikiem. Z upływem czasu zaniedbana i niszczejąca linia kolejowa, zostaje zamknięta w latach 70-tych.

Dziś dostępna dla turystów na swoim najbardziej krętym odcinku, który wije się przez góry, mosty i tunele, a po drodze mija kilka małych stacji. Na tym 15 kilometrowym odcinku przejedziemy 5 mostów i 22 tunele z których najdłuższy ma aż 1667 metrów długości.

Na tą atrakcję należy przeznaczyć około 2 – 2,5 godziny. Pociąg w jedną stronę jedzie 40 minut do stacji końcowej Sargan Vitasi, gdzie robi przerwę. Na miejscu znajdziecie sporo zabytków, kolejarskich cudów techniki, z początku XX wieku. W powrotnej drodze pociąg zatrzymuje się na kilku stacjach i punktach widokowych. Jedna ze stacji, na pewno rozpoznają miłośnicy twórczości Emira Kusturicy, to tutaj był plan filmu „Życie jest cudem”.


Ruszając w dalszą drogę możemy odwiedzić Kanion Uvac

Jeśli doceniasz to, co robimy to:

Postaw mi kawę na buycoffee.to