HomeAkcesoria

Francuzi na Dakarze testują poduszki.

Francuzi na Dakarze testują poduszki.

Kamizelki z poduszką powietrzną, kombinezony skórzane lub kurtki z airbagiem do użytku na drogach są na rynku dostępne już od kilku lat. Producenci oferują poduszki aktywowane na zrywkę lub rozwiązania oparte o elektronikę, w której algorytm i zaawansowane czujniki oceniają sytuację motocyklisty. W tym momencie na rynku liczą się włoskie marki Dainese oraz Alpinestars, które rozwijają swoje własne technologie oraz francuskie marki INEMOTIONobecna w produktach KLIM, HELD, IXON, FURYGAN, RST, TUCANO URBANO oraz Helite, która ma swoje własne systemy poduszek powietrznych.

Kamizelki z poduszką powietrzną w offroad?

Kamizelki z poduszką powietrzną zwykle zaprojektowano do użytku na drogach i w niektórych przypadkach do użytku na asfaltowych torach sportowych. Marka Inemotion oferuje za dodatkową opłatą algorytm Adventure, który pozwala na przemierzanie niewyasfaltowanych dróg. Wielu członkom naszej społeczności to zupełnie wystarczy. Natomiast wielu z nas motocykle adventure wykorzystuje do mocno offroadowej jazdy. Stąd algorytm wspomnianych produktów nie jest zaprojektowany pod typowo offroadowe zachowania motocykla. Strome podjazdy, skoki motocyklem, przejazdy przez kłody, przejazd przez skaliste odcinki – włączysz tryb ADV w kamizelce KLIMA i możesz napompować się na pierwszym OESie amatorskiego rajdu.

Przychodzi z pomocą Dakar.

To słynny rajd Dakar jest idealnym miejscem do testowania airbagów do wykorzystania w offroadzie. Francuska marka Helite była już na rajdzie trzeci rok z rzędu. Dakar 2021, 2022 i 2023 były poligonem doświadczalnym dla algorytmu offroadowego marki Helite. W zasadzie już w 2022 roku słyszałem o tym, że w sprzedaży mają być dostępne kamizelki offroadowe z poduszką powietrzną. Miał być to efekt współpracy Helite oraz UFO, ale nie było żadnej premiery, a sprawa ucichła. Dopiero przy okazji rajdu Dakar 2023 ponownie pomysł ujrzał światło dzienne. Teraz znam więcej szczegółów.

Zawodnik na rajdzie działa szybko.

Kamizelka offroadowa będzie miała ogromną innowację. Znajdziemy w niej dwa niezależne systemy napełniania poduszki powietrznej. Z reguły w rozwiązaniach drogowych jest jeden nabój CO2, a po aktywacji trzeba zdjąć kamizelkę i przeprowadzić procedurę wymiany kartridża i uzbrojenia kamizelki. Z kolei w produkcie offroadowym będą dwa kartridże, więc po pierwszym napełnieniu szybko będzie można wrócić na motocykl, a system automatycznie przełączy się z pustego wkładu na pełny. Gdy dwa wkłady będą puste, poduszka powietrzna zasygnalizuje to za pomocą sygnału świetlnego i dźwiękowego. Dzięki temu kierowca będzie wiedział, że musi wymienić wkłady zgodnie z bardzo prostą procedurą, która zajmuje tylko kilka minut. Kamizelka Helite offroadowa będzie zaprojektowana tak, by dawała ochronę nawet wtedy, gdy jest nieaktywna. Z kolei ochraniacze klatki piersiowej, pleców oraz barków i łokci zapewnią także dobrą ochronę pasywną. 

airbag-offroad-mitchek-dakar-helite
Algorytm dla Helite testował między innymi MARTIN MICHEK.

Algorytm OFF ROAD kamizelki z poduszka powietrzną.

Wspomniany algorytm zaprojektowano specjalnie dla Dakaru. Jest to rajd ekstremalny i wyjątkowy, który pozwolił na stworzenie produktu dla enduro, rajdów terenowych oraz rajdów adventure trial. Centrala z sensorami została umieszczona na plecach. Pozwala to lepiej monitorować ruchy motocyklisty, analizować sytuację i jak najszybciej wykryć upadek. Kamizelka ma pojemność 18 litrów, a napełnia się w czasie do 50 ms. Helite przewiduje trzy tryby działania algorytmu – od spokojnej jazdy w terenie, do wyczynowej.

W terenie istotny jest również komfort.

Inżynierowie Helite zdają sobie sprawę, że w terenie ważny jest komfort. Dlatego kamizelka z poduszką ma być wykonana z oddychającego i odpornego, ale rozciągliwego materiału. Francuzi postawili sobie za cel stworzenie kamizelki lekkiej, bez rękawów z kieszenią na bukłak z wodą. Umieścili zdalny przycisk z przodu kamizelki, który umożliwia włączanie i wyłączanie poduszki powietrznej oraz sprawdzanie jej stanu działania.

Wierzę w to, że w najbliższym czasie pojawi się ta kamizelka w sprzedaży. W końcu tego brakuje na rynku akcesoriów motocyklowych. Warto wspomnieć, że marka Helite nie jest jedyna, która zapowiada wprowadzenie kamizelek offroadowych z airbagiem. Nad podobnym produktem pracuje Alpinestars – Tech Air Offroad. Dlatego do tematu takich kamizelek jeszcze wrócę.

Jeżeli doceniasz to, co robimy to:

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

WORDPRESS: 0