HomePodróżeMiejsca

Francja – Jaskinia Choranche

Francja – Jaskinia Choranche

Jaskinia Choranche (zwana też Jaskinią Coufin-Chevaline) leży w samym sercu masywu Vercors. Dojechać tu można różnymi drogami, jednak ja rekomenduję drogę D531 z Grenoble.

Położenie

Trafiłem tutaj przy okazji kręcenia się po okolicy Pont-en-Royans. Cały kompleks leży na wschód od wspomnianej miejscowości. Droga prowadząca tu jest bardzo atrakcyjna choć asfaltowa. Kręte górskie ścieżki mają przepiękne widoki Parku Krajobrazowego Vercros. Niestety trzeba też tu uważać na drodze, gdyż krasowe jaskinie są bardzo popularne i przyjeżdża tu sporo turystów.

Odwiedziny

Aby móc skorzystać z możliwości zwiedzenia jaskini należy zakupić bilet na co najmniej godzinę przed wizytą (polecam online na stronie www). Koszt około godzinnej wycieczki z przewodnikiem to 13 EUR. W trakcie spaceru można podziwiać podziemne szmaragdowe jeziora i rzeki. Niewątpliwą jednak atrakcją są wszechobecne stalaktyty, którą potrafią osiągnąć długość do 3 metrów.

Na miejscu znajduje się bar z panoramicznym tarasem. Można tu napić się zimnych lub gorących napoi, lokalnego piwa czy zjeść lody. Przy samym obiekcie jest parking.

Ciekawostka Jaskini Choranche

Jaskinia Choranche jest jednym z dwóch miejsc we Francji, gdzie żyje węgorz proteus. Jest to gatunek ślepego płaza ogoniastego z rodziny odmieńcowatych i zamieszkuje on podziemne wody płynące. Zwierzę to przystosowało się do życia w kompletnej ciemności swego podziemnego siedliska. Jego oczy nie rozwijają się, pozostaje on ślepy. 

Co istotne, do Jaskini Chornache został on sprowadzony w celach naukowych. Do dzisiaj żyje tu i rozmnaża się.

LWG!

Jeżeli doceniasz to, co robimy, to:

Postaw mi kawę na buycoffee.to