HomeNews

Arai Tour X5 – japoński plan ataku.

Arai Tour X5 – japoński plan ataku.

Legendarny już model kasku adventure Arai Tour X4 będzie miał następcę. Ostatnie targi Eicma pokazały, że Japończycy zaatakują segment kasków dualsport. Nie wiemy tylko kiedy konkretnie. 

Kask adventure Tour X4 ma swoich zwolenników. Stara konstrukcja, ale z niezwykle odporną skorupą. Mimo dość dużej wagi, mało rozbudowanej wentylacji i szczęki umieszczonej dość blisko twarzy, ten model ma całą masę zadowolonych użytkowników. Na targach EICMA można było na stoisku ARAI w gablocie pooglądać prototyp Arai TOUR X5. Rozbudziło to apetyt. Tym bardziej że Japończycy długo się zastanowią zanim wprowadzą jakieś nowości. Zresztą rodzinny charakter marki Arai podkreśla ich konserwatywne podejście do tematu wprowadzania nowych modeli kasków. Arai Tour X4 jest na rynku od 2012 roku. Bez żadnych modelowych zmian. Pojawiały się tylko grafiki.

Zapowiedź modelu ARAI TOUR X5 to w tym przypadku wyjątkowa informacja. Nowy model ma mieć nową wentylację, zmieniony kształt skorupy, daszek. Po targach sprawa tego kasku jednak ucichła, a Arai pokazał nowe grafiki dotychczasowego modelu Tour X4 na sezon 2023. Wszystko wskazuje więc na to, że na ARAI TOUR X5 jeszcze poczekamy. Myślę, że na półkach sklepowych pojawi się w sezonie 2024. Ten rok jest zresztą ostatnim, w którym producenci mogą wprowadzać kaski na rynek ze starą normą ECE 22.05. Obawiam się, że Tour X4 może mieć problemy z uzyskaniem normy homologacyjnej ECE 22.06 (jak wiele starszych kasków), więc Japończycy rozpoczęli pracę nad nową konstrukcją. 

Mnie ta wiadomość bardzo cieszy. W ostatnich latach widać było brak świeżości w segmencie kasków dualsport. Portugalski NEXX próbował jedynie coś zmienić, wprowadzając model X.WRL. Jednak cały czas motocykliści ADV wybierają spośród kasków, które już od kilku lat są na rynku.

Na przykład:

  • KLIM KRIOS PRO
  • ARAI TOUR X4
  • SHOEI HORNET ADV
  • NEXX X.WED2
  • AIROH COMMANDER
  • NEXX X.WRL

Mam nadzieję, że sezon 2024 będzie obfitował w nowe modele kasków dual sport z normą ECE 22.06. Zresztą wszystko na to wskazuje. Moim zdaniem, to co zrobił Arai, zwiastuje niezłą batalię o klienta ADV. Czekam zatem na to, co przyniesie przyszłość. Myślę, że Wy też. Wszyscy na tym skorzystamy.

Jeżeli doceniasz to, co robimy, to:

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

WORDPRESS: 0