HomeNews

Kask motocyklowy z poduszką powietrzną – Czy taka będzie przyszłość?

obrazek przedstawia prototyp kasku z poduszką powietrzną marki airoh i autoliz


EICMA 2022 nie obfitowała tylko w prezentacje nowych modeli motocykli. Dla producentów akcesoriów motocyklowych była to idealna okazja do pokazania swoich nowości na sezon 2023. Na targach zaprezentowano kask przyszłości – kask z poduszką powietrzną.

Kto pracuje nad kaskiem motocyklowym z airbagiem?

Włoski producent kasków motocyklowych AIROH już od 2020 roku współpracuje przy projekcie ze szwedzką marką Autoliv. Szwedzi zresztą, jak nikt inny mają doświadczenie w temacie poduszek powietrznych. Już od 70 lat zajmują się projektowaniem systemów airbag do samochodów. Prawdopodobnie w twoim samochodzie jest poduszka powietrzna właśnie tego producenta. Intensywnie pracują nad systemami bezpieczeństwa dla motocyklistów. Dowodem na to jest właśnie prototyp kasku motocyklowego z poduszką powietrzną.

Co wiemy o kasku z poduszką powietrzną?

Koncepcja kasku ze zintegrowaną poduszką powietrzną wzbudziła spore zainteresowanie i sporo spekulacji. Kask Airoha i Autoliv jest kaskiem integralnym, który w części czołowej i bocznej ma panele z poduszkami powietrznymi. System zwalniania poduszki przypomina ten znany nam z deski rozdzielczej samochodów. Nie wiemy niestety, z jakiego materiału jest wykonana skorupa i jak w tym przypadku wygląda EPS, który odpowiada za pochłanianie energii. Dość kluczowa jest informacja o wadze takiego kasku, ale nie została ona ujawniona. Niestety więcej jest tutaj niewiadomych, które pobudzają wyobraźnię, ale może to był właśnie cel Airoha i Autoliv.

Z prasowej informacji dowiadujemy się, że Airoh i Autoliv mają zamiar stworzyć kask, który jeszcze z nieaktywną poduszką spełnia nową normę ECE 22.06. Poduszka powietrzna ma być tutaj więc czymś, co dodatkowo zwiększy bezpieczeństwo motocyklisty. Pomysł świetny. Tym bardziej że kask ma przypominać swoim dizajnem nowoczesne kaski integralne. System poduszki powietrznej nie powinien wpływać na aerodynamikę i działanie wentylacji.

Kiedy w sprzedaży będzie kask z poduszką powietrzną?

Jeszcze pewnie długo poczekamy na takie kaski z wykorzystaniem do jazdy na motocyklach Adventure. Myślę, że warto jednak mieć oko na to, w którym kierunku będzie rozwijał się ten projekt. Kask z poduszką powietrzną ma znacząco zredukować urazy czaszki podczas wypadków i kolizji, więc obiecuję przyglądać się tej koncepcji, która może w przyszłości znacząco poprawić nasze bezpieczeństwo.

Więcej o nowościach w branży akcesoriów motocyklowych w sezonie 2023 w filmie na kanale YouTube:

źródło zdjęcia: airoh.com

Jeżeli doceniasz to, co robimy, to:

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

WORDPRESS: 0