HomePodróżeTrasy

SH34 w Albanii — droga, która ma dwa oblicza

SH34 w Albanii — droga, która ma dwa oblicza

Droga SH34 jest położona w północnej części Albanii. Na mapie odnaleźć ją można pomiędzy autostradą A1 a drogą SH31. Przybliżając położenie to znajduje się ona od miasta Ndërfushë do wsi Kodër Leshaj. Pomimo że wydaje się to droga krajową to znacząco się zmienia zaraz za miejscowością Perlat. Właśnie na ten odcinek w kierunku Parku Narodowego Lurë chciałbym zwrócić Waszą uwagę.

W moim przypadku poruszałem się dokładnie od miejscowości Rrëshen na wschód w kierunku wspomnianego Parku Lurë. Po kilku kilometrach drogą asfaltową droga robi się znacznie atrakcyjniejsza niż do tej pory. Zaraz za miejscowością Perlat dojeżdża się do rozjazdu i to właśnie od tego punktu robi się ciekawie. Wbrew pozorom to ta szutrowa droga to właśnie droga SH34.

SH34, Albania

Moja opinia o SH34

Droga jest przepięknie położona pomiędzy wzgórzami i łączy ze sobą mniejsze górskie miejscowości. Całość jest drogą szutrową, w niektórych miejscach dość szeroką. Daje to możliwość osiągania dość fajnych prędkości, ale należy pamiętać, że droga nie jest zabezpieczona. Przez większość drogi z jednej strony zawsze jest przepaść, więc biorąc pod uwagę mały ruch, każdy błąd może skończyć się nie najlepiej. Co do samego ruchu lokalnego to można spotkać tu taki, ale nie jest to częsty widok. Mnie udało się nawet minąć z busem komunikacji lokalnej, ale w większości przypadków były to osoby raczej mieszkające w okolicy. Poza ruchem lokalnym można też spotkać tu robotników drogowych, gdyż SH34 w najbliższych latach podzieli losy słynnej drogi SH21 do Theth, która obecnie jest już niemal w całości wyasfaltowana.

Moim celem, podczas tej podróży, był Park Narodowy Lurë, co stanowiło ok. 50 km drogi SH34. Według pozyskanych informacji jeziora położone w tym miejscu są przepiękne. Niestety trudniejsze podjazdy na obciążonym bagażami motocyklu (CRF1100) były coraz mniej bezpieczne, więc skończyłem tą podróż u podnóża tej atrakcji. Jednak zakończyłem ją przepyszną kawą zrobioną z wody z miejscowego źródła oraz albańskimi przysmakami.

Powrót — całkiem inna droga

Ze względu na fakt, że wschód Albanii to nie był mój docelowy kierunek, musiałem wrócić wcześniej przejechaną drogą. Niestety zbiegło się to z dość dużymi opadami deszczu i burzą. Takie warunki atmosferyczne całkowicie zmieniły charakterystykę tej drogi. Wcześniej szutrowe podłoże zmieniło się w wodne potoki, grunt mocno gliniasty, a większe łupnie stały się śliskie. Prędkości, którymi poruszałem się w jedną stronę, były nieosiągalne w drugą. Na ten element drogi radzę zwrócić szczególną uwagę przy planowaniu podróży w te strony. Jeżeli istnieje ryzyko opadów raczej nie wybierałbym się tam na oponach typu Pirelli Scorpion i analogicznych. Niemniej rekomenduję odwiedzenie tej drogi, póki jest na to czas.

LWG!

Jeżeli doceniasz to, co robimy, to:

Postaw mi kawę na buycoffee.to