HomeAkcesoria

Jakie są nietypowe motocyklowe sposoby na upały?

Jakie są nietypowe motocyklowe sposoby na upały?

Trzeba przyznać, że w prawdziwie upalnych warunkach jeździmy w Polsce stosunkowo rzadko. W innych częściach świata motocykliści wiedzą znacznie lepiej o tym, jak to jest jeździć motocyklem w wysokich temperaturach. Każdy ma swoje motocyklowe sposoby na upały. Na pewno znane są sposoby Południowców. Flagowym przykładem mogą być poczynania niektórych Włochów lub Greków, którzy w dużej mierze praktykują zrzucanie motocyklowej odzieży na rzecz lekkich codziennych niemotocyklowych ciuchów. Ryzykują wiele, ale czego się nie robi dla poprawy swojego komfortu w upalne dni.

Nie jestem zwolennikiem jeżdżenia w lecie na tzw. zdrapkę. Nigdy nie będę. Zawsze namawiam do korzystania z odzieży i akcesoriów, które są przeznaczone do jazdy w wysokich temperaturach. W jednym z artykułów na naszym portalu możecie poczytać o odzieży i akcesoriach Inuteq, które mają na celu chłodzenie organizmu. Świetnie sprawdza się to podczas jazdy motocyklem. Takie rozwiązania są już raczej normą w dzisiejszym świecie i świadomych motocyklistów nie dziwią. Na rynku akcesoriów motocyklowych pojawiają się jednak produkty, które zaskakują pomysłowością i potrafią nawet wywołać uśmiech na twarzy. O takich rozwiązaniach będzie dzisiejszy artykuł.

Pompa powietrza.

Finów z Rukka cenię za projektowanie wysokiej jakości produktów i ciekawe pomysły, które wyznaczają często trendy związane z bezpieczeństwem i komfortem w motocyklowym świecie. Nie zawsze jednak wszystko chyba idzie zgodnie z planem. Pamiętam moje zdziwienie, gdy pierwszy raz zobaczyłem kamizelkę RUKKA M-CLIMA.

kamizelka z wentylacją i pompą powietrza

Zwyczajna motocyklowa kamizelka – gdyby nie podłączona do niej pompa powietrza, która kształtem przypomina suszarkę. Pompa tłoczy do kamizelki świeże powietrze, doprowadzając je licznymi kanałami. Posiada również tryb grzania, więc można ten wynalazek wykorzystać w chłodnie dni i dogrzać zziębnięte ciało. Kamizelka wpinana jest do gniazda zapalniczki motocykla, ale ma wbudowaną baterię, więc korzystać z niej możemy również na postoju. Dźwięk pompy nasuwa jednoznaczne skojarzenia z łazienkową suszarką.

Rukka m-clima - pompa

Nie wiem, ile sztuk tego wynalazku udało się Finom wprowadzić na rynek, ale tego produktu nie znajdziecie już w ofercie Rukka. Z jakiegoś powodu Finowie wycofali się z tego innowacyjnego pomysłu. W niektórych sklepach jest jeszcze dostępny ten produkt w ograniczonej ilości, ale w wyjątkowych promocyjnych cenach, więc jeżeli komuś wynalazek przypadł do gustu, to może jeszcze spróbować w ten sposób poprawić swój komfort na motocyklu. Zamysł wydaje się słuszny. Pomysłowość projektantów z Rukki doceniam, ale motocykliści chyba jeszcze nie są gotowi na tego typu wynalazek.

Motocykl z klimatyzacją.

Skoro kamizelka z głośną pompą powietrza odpada, to może motocykl z klimatyzacją będzie odpowiedni. Nietypowym sposobem radzenia sobie z upałem na motocyklu z pewnością jest klimatyzator motocyklowy BikeAir marki EntroSys. System chłodzi lub ogrzewa powietrze, zapewniając w ten sposób komfortowy klimat podczas jazdy motocyklem nawet w najbardziej upalnych warunkach.

klimatyzacja na motocyklu
źródło foto: https://newatlas.com/

Jak działa klimatyzacja na motocyklu?

Urządzenie montujemy na miejscu pasażera lub na stelażu centralnym. Klimatyzator wykorzystuje technologię półprzewodnikową, zamiast nieporęcznej technologii opartej na sprężarce. Dzięki temu jednostka jest małych rozmiarów i wymaga stosunkowo małej mocy do działania. System EntroSys jest również przyjazny dla środowiska, ponieważ nie wykorzystuje żadnych gazów szkodliwych dla naszej planety. BikeAir ma kilka wstępnie ustawionych trybów działania: 3 tryby chłodzenia, 3 tryby ogrzewania i 3 tryby wentylacji. System jest obsługiwany za pomocą bezprzewodowego pilota zdalnego sterowania.

Ważnym elementem całego systemu chłodzenia jest kamizelka, którą zakłada się pod odzież motocyklową — kamizelka łączy się z urządzeniem przy pomocy elastycznej rury, przypominająca tę z tradycyjnego odkurzacza. Powietrze rozprowadzane jest równomiernie po ciele, tworząc komfortowy mikroklimat pod motocyklową kurtką. Wąż jest podłączony do kamizelki i do klimatyzatora za pomocą mechanizmu, który w nagłych przypadkach łatwo odłącza się od elementów systemu.

entrosys bikeair 2
źródło foto: https://newatlas.com/

Wynalazek nie jest nowością. EntroSys zaprezentował swój klimatyzator BikeAir jakieś 9 lat temu. Z końcem 2022 roku zapowiedział na swoich social mediach premierę drugiej generacji klimatyzatora. BikeAir 2 ma być wydajnym nowoczesnym urządzeniem, zdolnym do zadbania o kierowcę i pasażera. Niestety wciąż czekamy na szczegóły tego wynalazku.

Typowe sposoby na upały na motocyklu.

Odzież chłodząca, kask, kurtki i spodnie z wydajną wentylacją, plecaki z hydrabagiem, które ułatwiają odpowiednie nawadnianie organizmu, postoje regeneracyjne – to proste i sprawdzone sposoby polskich motocyklistów na radzenie sobie z upałami. Popularność omówionych rozwiązań jest w naszym kraju bardzo niska. Potrzebujemy znacznie więcej upalnych dni, by dostrzec potrzebę stosowania takich nietypowych wynalazków.

Jeżeli doceniasz to, co robimy:

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

WORDPRESS: 0