HomeADV Life Style

Druga podróż dookoła Świata Nataszy Caban!

Druga podróż dookoła Świata Nataszy Caban!

Kilka dni temu miałem przyjemność spotkać się z niesamowitą kobietą, która już raz glob okrążyła. Wtedy mówiono o niej najmłodsza Polka, która opłynęła świat. Dzisiaj sama o sobie mówi „najstarsza Polka, która objedzie Świat”. Natasza Caban, bo o niej mowa będzie moim gościem w najbliższym odcinku podcastu MotoCykl, a już dzisiaj odkrywamy nieco szczegółów na temat projektu „ONE MOTORBIKE. WHOLE WORLD. SHARED DREAMS.

Natasz Caban — kim jest?

Natasza od najmłodszych lat jest związana z morzem i żeglowaniem. Z pochodzenia Ustczanka, która w latach 2007 – 2009 opłynęła Świat na swoim 10-metrowym jachcie Tanasza Polska Ustka. Podczas swojej przygoda przeżyła zarówno piękne, jak i niebezpieczne przygody, ale moją rolą nie jest opisywanie rejsu, więc zapraszam Was do odwiedzin jej bloga z tego rejsu.

Jako osoba jest wrażliwym, ciepłym i pomocnym człowiekiem, któremu los innych nie jest obojętny. Z drugiej zaś strony to wulkan energii, który rozgrzewa się z każdą minutą spotkania. Cieszy się każdą wyciągniętą ręką czy każdym pozytywnym gestem, a ta radość po prostu jest prawdziwa. Widać też, że wszystko, co się wokół niej dzieje nakręca ją. I dobrze, bo któż by nie chciał szykować się w taką podróż.

Natasza od wielu lat jest też motocyklistką. Prawo jazdy, jak to mówi, zrobiła przy okazji uprawnień na samochód – „bo po co kilka razy się przygotowywać do egzaminu”. W swojej historii zachłysnęła się enduro, startowała i planowała kolejne starty w tego typu imprezach. Była też propozycja wyjazdu na Rajd Dakar, jednak start czterema kółkami nie do końca jej pasował. Powstał też projekt trzech Polek, które miały wystartować w rajdzie „Aicha des Gazelles”. W tym ostatnim przypadku, żeby dowiedzieć się czegoś więcej, to musimy poczekać na książkę, jak sama mówi w wywiadach. Dzisiaj Natasza nie może już trenować, więc realizacja projektu podróży, o której myślała przez ostatnie lata to cel numer jeden. Jako że bliskie jest nam takie spędzanie czasu na dwóch kółkach, to chcielibyśmy Wam nieco więcej o tym projekcie napisać.

Przygotowania Nataszy

Aby zrealizować swoje marzenie, Natasza imała się różnych zadań, a ostatnio pracowała na turbinach, laminując ich płaty. Często wisząc na linach 140 metrów nad ziemią, podziwiała ogrom i piękno naszego globu. Jak sama mówi, celem pracy było uzbieranie, ile się da, na paliwo.

W międzyczasie trwały i trwają też rozmowy z różnymi podmiotami, bo takie przedsięwzięcie wymaga wsparcia w różnej formie. Już dzisiaj możemy zdradzić, że firmami, które w głównej mierze wspierają tę akcję, jest Yamaha Liberty Motors oraz Touratech, Touratech Polska i MotoRallyBike. Podróżniczka swoją wyprawę będzie realizowała na motocyklu Yamaha Tenere 700 uzbrojoną w produkty dedykowane tej maszynie oraz ubrania i akcesoria z tej drugiej firmy.

Nat cały czas poszukuje firm i osób, które chciałyby ją wesprzeć, w celu jaki sobie postawiła. Elementem wyprawy, który nadaje dodatkowego wymiaru, jest współpraca i wsparcie dla fundacji pomagającym najbardziej potrzebującym. Szczegółów o współpracujących fundacjach będziemy przekazywać na bieżąco.

Natasza, przygotowując się do wyjazdu, częściowo wykorzystuje już środki przeznaczone na paliwo (na które ciężko pracowała). Dlatego zachęcamy zarówno firmy, jak i osoby prywatne do kontaktu, gdyż wspieranie takich akcji po prostu jest dobre! Wystarczy napisać bezpośrednio na adres mailowy nat@nataszcaban.pl.

Każdy może dołączyć do Nataszy, nie tylko jeżdżąc!

To, co jest bardzo istotne, to Natasza zaprasza do towarzyszenia jej podczas swojej podróży. Sama wyprawa ma charakter międzynarodowy, bo podróżniczka zachęca ludzi z każdego państwa, w którym będzie, żeby wspólnie pokonywać kolejne kilometry. Przede wszystkim zaproszenie kierowane jest do kobiet, choć jak sama powtarza „mężczyźni jej nie przeszkadzają. Zasada jest jednak jedna – „musi nam być po drodze… w każdym względzie”.

Co pewnie będzie równie ciekawe, podróż będzie miała charakter interaktywny, dlatego w ramach projektu organizowane będą cykliczne konkursy typu „Daj mi wyzwanie” czy „Koncert życzeń”. Takie aktywności umożliwią Wam wpływ na przebieg wyprawy, a w zamian za wpłaty na wybraną fundację, aktywni uczestnicy będą mogli wskazać nagrodę, w której losowaniu chcieliby wziąć udział. Wśród firm współpracujących już dzisiaj można wymienić KatalogMarzen.pl, kiteresort.com.pl, deepspot.pl, flyspot.pl, Michał Zakrzewski, motorallybike.com, Hotel Jantar Wellness & Spa, Ultralight.com.pl czy Salon kosmetyczny Azyl z Poznania. Główną nagrodą będzie jednak przylot do Nataszy i towarzyszenie jej przez 3 dni w podróży. Szczegóły przekażemy wkrótce.

Motocyklowa podróż dookoła świata Nataszy Caban

Całość rozpocznie się już w tym roku i będzie podzielona na trzy etapy:

Etap I: Start wyprawy jest wiosną 2023 roku z USA z Chicago. Stamtąd Natasza pojedzie na Alaskę, gdzie według zapowiedzi będzie dwa razy ww życiu morsowała – „pierwszy i ostatni”. Dalej to już droga na południe w kierunku Argentyny. A cały etap zakończy się w Montevideo w Urugwaju. Całość będzie miała 39.000 km i zajmie ok. 8 miesięcy. Według planu trasa będzie miała następujący przebieg: Wybrzeże Wschodnie Chicago — Alaska — Kanada — Meksyk — Gwatemala — San Salvador — Honduras — Nikaragua — Kostaryka — Panama (Darien Gap) – Kolumbia — Ekwador — Peru — Boliwia — Chile — Argentyna — Urugwaj.

Etap II: Przede wszystkim będzie poprzedzony transportem motocykla do Polski, skąd Natasza ruszy na wschód w kierunku Azji. Wszystko, łącznie z krajem zakończenia etapu, uzależnione jest od warunków geopolitycznych, jednakże i tu podróżniczka ma kilka planów. Etap zakończy w Singapurze, Bangladeszu lub Wietnamie. Z mety tej części podróży motocykl zostanie przetransportowany do RPA. Trasa będzie następująca: Polska — Słowacja — Węgry — Rumunia — Bułgaria — Turcja — Iran — Turkmenistan — Uzbekistan — Kirgistan — Mongolia — Tadżykistan – (jeśli Chiny zamknięte- Afganistan) – Pakistan — Indie — Nepal — dalej:

 • Butan — Bangladesz
 • Laos — Kambodża — Wietnam
 • Birma — Tajlandia — Singapur

Etap ten ma trwać 6 miesięcy, a w tym czasie przejedzie około 28.000 km.

Etap III: Natasza rozpocznie w Durbanie, jadąc przez Afrykę i Europę do Polski. Mam poczucie, że to będzie najbardziej oczekiwany przez nią etap, bo w trakcie mojej rozmowy z nią, cały czas czułem zafascynowanie tym kontynentem. Cała trasa będzie miała następujący przebieg: RPA — Namibia — Botswana — Zimbabwe — Zambia — Mozambik — Malawi — Tanzania — Rwanda — Uganda — Kenia — Etiopia — Sudan — Egipt. Jeśli Libia i Algieria będą stabilne politycznie to Libia — Algieria — Tunezja — Mauretania — Senegal — Maroko — Hiszpania — Francja — Niemcy — Polska. W innym przypadku z Egiptu promem do Grecji — Albania — Czarnogóra — Bośnia i Hercegowina — Chorwacja — Słowenia — Austria — Polska.

Ostatni etap to kolejne 5 miesięcy i 26.000 km.

Podsumowując, jest to wyprawa, o której chyba wszyscy marzymy. Całość zajmie dwa lata (łącznie z transferami motocykla), a w tym czasie Nat odwiedzi 62 kraje i przejedzie 92.000 km. W tym czasie zapewne uzbiera, dzięki Waszej pomocy, górę pieniędzy na wskazane fundacje. Sama trasa czy ilość kilometrów może się zmienić. Natasza, jak wspomniałem, będzie przyjmowała od obserwatorów zadania, ale też chce, aby ludzie wskazywali jej, gdzie warto pojechać.

Jeżeli chodzi o prowadzone zbiórki, to podróżniczka, przyjęła ten sam model, jaki ja miałem podczas swojego tripu wokół Europy. Wszystkie wpłaty będą dokonywane bezpośrednio na konta wskazanych fundacji, więc w żaden sposób nie będą finansowały samej podróży.

ADVportal i wyprawa Nataszy

Całość robi na mnie ogromne wrażenie i mam nadzieję, że choć przez chwilę będę miał szansę towarzyszyć jej w tej drodze. Choć jestem pewien, że gdzieś się spotkamy i zrobimy z tego relację. Jako że bliskie nam są podróże, akcje charytatywne i łączenie tego w jedną wspólną całość postanowiliśmy, że jako ADVportal.pl obejmiemy jej wyprawę patronatem medialnym. Obecnie wspieramy Nataszę na etapie przygotowań, dzieląc się wiedzą na temat podróżowania i przygotowań. Kolejnym krokiem będzie bieżące relacjonowanie Wam postępów jej podróży. Zapraszamy więc na naszą stronę, gdzie znajdziecie na ten temat najświeższe wiadomości. Witamy Natasza na pokładzie ADVportal!!!

LwG!

Komentarze

WORDPRESS: 3
 • comment-avatar
  Wiesław 1 rok ago

  Trzymam kciuki za powodzenie

 • comment-avatar

  Ej,patroni medialni,pobudka!Natasza jedzie przez Stany a u was cisza.

  • comment-avatar

   Egon, Natasza wyruszyła (po przygotowaniach w Stanach) 24 czerwca, więc w drodze nie jest jeszcze miesiąc. Będziemy starali się wrzucać artykuły aktualizujące właśnie w takiej częstotliwości. Obecnie poszły już pytania do Nataszy do najnowszego artykułu. Udostępniamy też informacje na naszym profilu FB.